top of page

Očkování

Očkování představuje zavedení specifické vakcíny do organismu s cílem stimulovat imunitní systém k produkci ochranných protilátek a buněčné imunity proti dané infekci. Tento proces zahrnuje aplikaci oslabených patogenů nebo jen některých jeho částí, což vede k imunitní reakci organismu. Očkování lze přirovnat ke kontrolovanému tréninku imunitního systému, kdy je prezentován bezpečný, avšak identifikovatelný antigen, který nezpůsobuje nemoc, ale umožňuje připravit se na případné budoucí setkání s patogenem.

Očkování má dvojí význam:

  • Individuální ochrana: Očkování chrání jednotlivé osoby před onemocněním.

  • Kolektivní ochrana: Pravidelné a masové očkování brání šíření infekce v populaci tím, že snižuje šíření a pomnožení patogenu.

 

Kdy by se nemělo očkovat? 

Je-li vhodné očkování, rozhoduje lékař individuálně. Existují dočasné a trvalé překážky pro očkování. Dočasné překážky mohou vést pouze k odložení očkování, zatímco trvalé mohou znamenat úplné vynechání.

 

Důvody proč odložit očkování dočasně mohou zahrnovat:

  • Akutní nemoc s horečkou (mírné nachlazení obvykle není překážkou)

  • Rekonvalescence po předchozí nemoci

 

Trvalé překážky pro očkování mohou zahrnovat závažné reakce po předchozím očkování nebo závažné chronické onemocnění, jako jsou neurologické problémy nebo vrozené poruchy imunity.

 

Jaké jsou reakce na očkování? 

Po očkování může dojít k různým reakcím, které se považují za fyziologické a očekávané. Nejběžnější jsou mírné místní reakce, jako je zarudnutí nebo bolest v místě vpichu. Občas se mohou objevit celkové reakce, jako je zvýšená teplota nebo bolest hlavy.

 

Anafylaktické reakce jsou velmi vzácné, ale jsou nejzávažnější reakcí na očkování. Projevují se kožními příznaky, tlakem na hrudi, dýchacími obtížemi, bušením srdce, pocitem na zvracení, zvracením. Většina těchto reakcí se projeví do 15 minut po očkování, proto je důležité sledovat očkovanou osobu po aplikaci vakcíny.

 

Udržení dlouhodobé ochrany před nemocemi:

U mnoha očkování není postačující jediná dávka. Po dokončení primárního očkovacího schématu je nezbytné podstoupit také přeočkování. Protilátky vytvořené očkováním nejsou trvale aktivní - jejich hladina postupně klesá. Když se dostanou pod kritickou úroveň, která je potřebná pro efektivní ochranu před nemocí, je nutné podstoupit další dávku očkovací látky, tedy absolvovat revakcinaci.

Opomenutí revakcinace představuje riziko u všech vakcín, u nichž je známo, že časové snížení hladiny protilátek vede k významnému poklesu ochrany proti infekci.

Rádi bychom upozornili naše pacienty, že zde poskytnuté údaje mají pouze informativní charakter. Výběr vakcíny nebo očkovacího schématu vždy přísluší lékaři po osobní konzultaci. Dále doporučujeme, abyste si vždy ověřili aktuální znění podmínek příspěvků prostřednictvím své pojišťovny.

Tetanus, dávivý kašel, záškrt

Boostrix / Adacel

 

Tetanus

Tetanus je akutní onemocnění, které je provázeno ochrnutím kosterního svalstva působením tetanického toxinu. Výskyt tetanu je celosvětový a je častou příčinou úmrtí v rozvojových zemích. Původce onemocnění, Clostridium tetanii, se běžně vyskytuje ve střevě člověka a zvířat, především hovězího dobytka a koní. Do půdy se původce tetanu dostane právě z exkrementů těchto savců a dokáže zde jako spora (vysoce odolné stádium) přetrvat i několik desetiletí.

Tetanus se projevuje záškuby, křečemi a ztuhlostí svalů. Křeče nejdříve postihují obličejové svaly, později svaly zádové, svaly šíje a břicha, poté se křeč může přesunout na dýchací cesty. Pro člověka jsou tyto křeče velmi bolestivé, a to je plně při vědomí. Pacient je ohrožen selháním srdce či udušením.

K přenosu dochází kontaktem poraněné kůže se sporou původce tetanu. Původce tetanu se může vyskytovat například v hlíně, prachu či ním může být kontaminovaný předmět, např. hřebík nebo trn. Velmi nebezpečné jsou úrazy v zemědělství. Zdrojem nákazy je střevní trakt lidí a zvířat. 

 

Dávivý kašel

Černý neboli dávivý kašel (odborně nazývaný pertuse) je vysoce infekční onemocnění dýchacího traktu, které se typicky projevuje záchvaty kašle trvajícími někdy i řadu týdnů. 

Bordetella pertussis ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Díky

pravidelnému očkování sice v minulosti došlo k významné redukci rizika fatální pertuse, ale v

posledních desetiletích celosvětově opět počet onemocnění narůstá a maximum nemocnosti se

přesouvá do věkových skupin adolescentů a dospělých.

Nejprve jsou příznaky podobné běžnému nachlazení (kýchání, rýma, mírná horečka a slabý kašel). Během dvou týdnů kašel nabývá na závažnosti a vyznačuje se záchvaty intenzivního kašle, po nichž následuje typické „zakokrhání“ nebo sípavý vdech. Tyto záchvaty často končí vykašláním hustého průhledného hlenu, po čemž často následuje zvracení. K záchvatům kašle nejprve dochází v noci a posléze se častěji objevují v průběhu dne. Mohou se opakovat po dobu jednoho až dvou měsíců.

Černý kašel se šíří prostřednictvím kapének, což jsou kapalné částečky, které se dostanou do vzduchu, když nakažená osoba kašle. Černý kašel může šířit i někdo, kdo má jen mírnou formu onemocnění, nebo nakažený člověk, který nemá vůbec žádné příznaky. Často se stává, že nemoc domů přinesou starší sourozenci nebo rodiče, kteří mohou být nositeli bakterie černého kašle, a nakazí malé dítě, které s nimi sdílí domácnost.

 

Záškrt

Záškrt je závažné onemocnění způsobené bakterií Corynebacterium diphtheriae (v některých případech také bakterií Corynebacterium ulcerans), která se usadí na sliznici v hrdle a horních cestách dýchacích a může produkovat toxin postihující jiné orgány.

Během několika prvních dnů nemoci bude mít většina osob se záškrtem infekci dýchacích cest, bolesti v krku a mírnou horečku. Lehké případy onemocnění nebudou mít další příznaky.

Je-li onemocnění závažnější, objevují se pablány. Pablány mohou být lokální, například pouze na mandlích nebo v hltanu, nebo mohou pokrývat širokou oblast dýchacích cest pacienta.

Povlaky mohou ucpat horní cesty dýchací a způsobit udušení pacienta v průběhu několika hodin. Toxin taktéž může napadat srdce a způsobit srdeční selhání.

K přenosu dochází kapénkovou infekcí, například kašláním či kýcháním. Někdy k přenosu může dojít prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Pokud onemocnění postihuje kůži, může se šířit kontaktem s ranami nebo lézemi nakažené osoby.

 

 

Očkovací schéma

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den. Jedná se o posilovací dávku po již absolvovaném základním očkování v dětství.

Očkování těhotných se doporučuje v období od 28. do 36. týdne těhotenství.

Doporučuje se očkovat ženy při každém těhotenství. Po narození je tak dítě mateřskými protilátkami chráněno před závažným průběhem onemocnění během nejkritičtějšího období dvou měsíců, kdy ještě nemůže být očkováno

 

Přeočkování

Doporučeno po 10 až 15 letech.

 

Pro koho je očkování vhodné?

U všech dospělých chystající se na přeočkování proti tetanu, k posílení imunity proti záškrtu a pertusi, ženy a muži plánující rodinu, chůvy či osoby pečující o miminka. Dále pro kuřáky, astmatiky nebo pacienty s dlouhodobým onemocněním plic.

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 500 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Tetanus

Tetavax / Vacteta

 

Tetanus je akutní onemocnění, které je provázeno ochrnutím kosterního svalstva působením tetanického toxinu. Výskyt tetanu je celosvětový a je častou příčinou úmrtí v rozvojových zemích. Původce onemocnění, Clostridium tetanii, se běžně vyskytuje ve střevě člověka a zvířat, především hovězího dobytka a koní. Do půdy se původce tetanu dostane právě z exkrementů těchto savců a dokáže zde jako spora (vysoce odolné stádium) přetrvat i několik desetiletí.

Tetanus se projevuje záškuby, křečemi a ztuhlostí svalů. Křeče nejdříve postihují obličejové svaly, později svaly zádové, svaly šíje a břicha, poté se křeč může přesunout na dýchací cesty. Pro člověka jsou tyto křeče velmi bolestivé, a to je plně při vědomí. Pacient je ohrožen selháním srdce či udušením.

K přenosu dochází kontaktem poraněné kůže se sporou (velmi odolným stádiem) původce tetanu. Původce tetanu se může vyskytovat například v hlíně, prachu či ním může být kontaminovaný předmět, např. hřebík nebo trn. Velmi nebezpečné jsou úrazy v zemědělství. Zdrojem nákazy je střevní trakt lidí a zvířat.

 

Očkovací schéma

Osoby dosud neočkované se očkuje třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 6 týdnů a třetí dávka se aplikuje za 6 měsíců po druhé dávce.

 

Přeočkování

Provádí se zpravidla za 10–15 let jednou dávkou. U osob nad 60 let věku je doporučeno přeočkování po 10 letech.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Pacienti, kteří v posledních 10 či 15 letech neabsolvovali přeočkování proti tetanu. Dále pacienti po úrazech, poraněních či nehojících se ranách, u nichž je nebezpečí onemocnění tetanem.

 

Pravidelná očkování včetně přeočkování či mimořádném očkování pro prevenci tetanu jsou pojišťovnou plně hrazena.

Tetanus

Hepatitida A

Avaxim / Vaqta

 

Virová hepatitida typu A je označovaná jako nemoc špinavých rukou, způsobena virem „virové hepatitidy A“, který se do těla dostává většinou ústy (přenos je fekálně-orální cestou). Proto je důkladná osobní hygiena důležitým preventivním opatřením.

Mezi příznaky patří pocit na zvracení, horečka a bolesti, po několika dnech může dojít ke zežloutnutí kůže a očního bělma. 

Onemocnění může probíhat s různou závažností a různými příznaky. VHA sice nepřechází do chronického stádia onemocnění a většina osob se úplně uzdraví, ale délka léčby může trvat až několik měsíců, proto je nejlepší chránit se očkováním.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se dvěma dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá za 6 až 12 měsíců.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování doporučujeme osobám pracujícím ve stravovacích zařízeních, včetně úklidového personálu, osobám pracujícím v odpadovém hospodářství (čističky odpadních vod, čištění septiků, kanalizací), osobám pracujícím v azylových domech, dále osobám s onemocněním jater, ledvin, sexuálně promiskuitním osobám, narkomanům, cestovatelům (zvláště do oblastí Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Blízkého východu, jižní a jihovýchodní Oceánie)

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 500 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Očkování proti hepatitidě typu A je státem hrazené jen u zaměstnanců s příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému stanovených zákonem o integrovaném záchranném systému nově přijímaných do pracovního nebo služebního poměru.

Hepatitida A

Hepatitida B

Engerix B

 

Je způsobena virem „virové hepatitidy B“. Onemocnění může probíhat pouze několik týdnů, ale může se zhoršit a přejít až do celoživotního chronického onemocnění jater (u 5-10 % nemocných).

Akutní fáze hepatitidy B probíhá v období od cca šesti týdnů do šesti měsíců po nákaze virem a ne vždy vede k rozvoji chronické formy. Většina nakažených osob netuší, že byla infikována virem hepatitidy B, dokud se neprojeví první příznaky, které jsou podobné jako v případě hepatitidy A. Častěji se však objevují bolesti kloubů, vyrážka a někdy i zánět ledvin. Průběh je celkově závažnější než u hepatitidy A.

Hepatitida B se šíří kontaktem s kontaminovanými tělními tekutinami, například krví, nebo během pohlavního styku. V EU je sexuální přenos nejčastějším způsobem přenosu viru. Virus se někdy může přenášet také společným používáním předmětů, které byly kontaminovány infikovanými tělními tekutinami. Zdrojem expozice infikované krvi mohou být i předměty, které narušují pokožku nebo sliznice, například holicí strojky či zubní kartáčky.

Čím mladší je člověk v okamžiku nakažení, tím je pravděpodobnější, že se u něho chronická hepatitida B rozvine. Osoby s chronickou infekcí jsou vystaveny vyššímu riziku výskytu většího počtu komplikací, včetně cirhózy (zjizvení jater) a nádorového onemocnění jater (hepatocelulárního karcinomu).

Očkovací schéma 

Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka za jeden měsíc a třetí dávka se aplikuje za šest měsíců po první dávce.

 

Přeočkování 

Přeočkování se zvažuje jen u jedinců se sníženou imunitou.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Všechny novorozence, neočkované děti a mladistvé do 19 let, zdravotnický personál v nemocnicích, osoby s vážným onemocněním ledvin či chronickým onemocněním jater, cestovatele, osoby, které žijí v domácnosti s někým, kdo má virovou hepatitidu B.

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 500 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

 

Hepatitida B

Klíšťová encefalitida

FSME-Imunn

 

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění centrálního nervového systému. K nákaze nejčastěji dochází po přisátí infikovaného klíštěte.

Virus klíšťové encefalitidy se po přisátí infikovaného klíštěte dostává nejprve do buněk v bezprostředním okolí rány, během krátké doby ale proniká dále do organismu. Nejzávažnější následky virus zanechá, pokud napadne centrální nervovou soustavu.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou má většinou dvoufázový průběh. 

Vstupem viru do lidského organismu začíná běžet inkubační doba onemocnění, která trvá obvykle 7–14 dní.

Po inkubační době nastupuje první fáze onemocnění. V tu dobu mohou příznaky klíšťové encefalitidy připomínat chřipku. Objevují se bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků. V tomto období se však virus dál množí U některých nakažených osob probíhá onemocnění asymptomaticky, tedy bez uvedených příznaků.

Druhá fáze se většinou ohlásí vysokými horečkami. Přidávají se příznaky postižení centrálního nervového systému: bolest hlavy, světloplachost, ztuhnutí šíjového svalstva, poruchy paměti, dezorientace, poruchy spánku, závratě a svalový třes. U nejtěžších forem může v různých fázích nemoci dojít k obrně nervů a selhání životně důležitých funkcí. Klíšťová encefalitida může být fatální. Těžký průběh onemocnění bývá pozorován zejména u oslabených jedinců a u seniorů starších 60 let.

 

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika jsou tedy neúčinná. Při léčbě klíšťové encefalitidy se tlumí projevy nemoci například pomocí léků proti bolesti a zvracení, sráží se horečka a užívají se léky na zmírnění otoku mozku.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

S očkováním proti klíšťové encefalitidě se doporučuje začít v zimních měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.

Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90 % očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje na 96-99%. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky.

 

Přeočkování 

První přeočkování se provádí po třech letech od podání třetí dávky. Další přeočkování se provádí po 3 až 5 letech bez ohledu na to, zda byly předchozí dávky aplikovány v základním nebo zrychleném schématu. U osob starších 59 let je doporučeno absolvovat přeočkování po třech letech.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Osoby středního a vyššího věku (protože prodělávají obvykle těžší formy nemoci), osoby (děti i dospělé) v místech s předpokládaným vyšším výskytem klíšťat, tzn. listnaté lesy, oblasti s vodními toky apod. (jde tedy o chataře, houbaře, vodáky, samozřejmě lesní dělníky atd.).

Výskyt klíšťat v ČR je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. 

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 700 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Jako nepovinné očkování hrazené ve specifikovaných případech z veřejného zdravotního pojištění mají toto očkování hrazené všichni pojištěnci starší 50 let.

Klíšťová encef.

Tyfus

Typhim

 

Břišní tyfus je akutní infekční onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhy, které se projevuje jako hořečnaté onemocnění s bolestmi hlavy a svalstva, dále se objevuje zácpa a později průjem s krvavou stolicí.

Jejím hlavním zdrojem bývají především bacilonosiči nebo nemocní lidé. Přenáší se snadno a rychle zpravidla kontaminovanou vodou nebo nápoji a potravinami, a proto leckdy dodržování hygienických návyků nestačí (používání balené vody, nápoje bez kostky ledu atd.). Epidemie břišního tyfu se stále objevují v zemích s nižším stupněm hygienické úrovně, ležící v teplém klimatu.

Po 5 až 24 dnech od nákazy se objeví zvýšená teplota, bolest hlavy a nechuť k jídlu. Zanedlouho se přidá bolestivé a nadmuté břicho, zvětšená játra a slezina. Průjem, typický pro většinu ostatních střevních infekcí, zde není, častější je zácpa. Neléčený břišní tyfus člověka ohrožuje krvácením ze střeva či jeho proděravěním, hrozí také dehydratace a rozsev infekce do dalších orgánů.

Závažnější průběh onemocnění mají většinou starší lidé. Smrtnost u neléčených osob dosahuje 10-20 %, u dětí mladších 4 let je 10 krát vyšší než u starších dětí. 

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

Obvykle se doporučuje očkovat minimálně 10-14 dní před vstupem do epidemické oblasti, tj. před  očekávaným rizikem expozice.

 

Přeočkování

Přeočkování proti břišnímu tyfu se provádí pouze v případě aktuální potřeby (pokud aktuálně necestujete, není nezbytné dodržovat tříletý interval přeočkování).

 

Pro koho je očkování vhodné?

Především pro osoby, které cestují do oblastí, kde se toto onemocnění vyskytuje a zdravotnický personál.

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 1 000 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Tyfus

Meningokog A, C, W-135, Y

Menveo / Nimenrix

 

Původci meningokokových nákaz jsou celosvětově rozšířená bakterie Neisseria meningitidis, která je známá v minimálně 13 odlišných séroskupinách. Zodpovědných za nejvyšší výskyt ve světě je pět séroskupin: A, B, C, Y a W135 (v ČR se vyskytuje nejvíce meningokok skupiny B a v posledních letech i C).

Meningok se přenáší vzdušnou cestou, tj. kapénky. Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) jsou kosmopolitní nemocí, ale pravidelně se epidemicky vyskytují v Africe, méně pak v Asii a Jižní Americe. 

Meningokokovými nákazami bývají častěji postiženy děti mladší pěti let, dospívající a mladí dospělí ve věku 15-25 let. Jedním z rizikových předpokladů pro meningokokovou infekci je pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru, kde jsou příznivé podmínky pro její šíření od náhodného bacilonosiče. Také rodiče kuřáci zvyšují riziko meningokokové nákazy u svých dětí, protože meningokokové bakterie se lépe zachycují na dětské ústní a nosní sliznici poškozené kouřem z cigaret.

Pronikne-li meningokok do krevního oběhu, objeví se u nakaženého hořečnaté onemocnění, charakterizované těžkou schváleností, bolestmi svalů, kloubů, hlavy a spavostí. Vytváří se klinický obsah sepse. Někdy probíhá meningokoková infekce jako purulentní meningitida (zánět mozkových blan), kterou může doprovázet zvracení, případně poruchy vědomí nebo křeče.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

 

Přeočkování

Doporučeno je aplikovat posilující dávku pět let po předchozím očkování. Toto doporučení se týká především dětí a mladých dospělých, u kterých je nemocnost i úmrtnost nejvyšší. Přeočkování po pěti letech by měly prioritně zvážit i další rizikové skupiny populace, např. osoby s oslabenou imunitou, chronicky nemocní, kuřáci, cestovatelé apod.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování je vhodné pro děti, adolescenty a dospělé osoby, osoby s oslabenou imunitou, chronicky nemocné, kuřáky, cestovatele (riziko nákazy je někdy větší v dopravním prostředku např. na letišti a v letadle směrem do místa pobytu, než v samotné cílové destinaci, proto při dlouhodobých letech je očkování proti meningokoku významně doporučeno.).

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 1 000 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Meningokok ACWY

Meningokok B

Bexsero / Trumenba

 

Původci meningokokových nákaz jsou celosvětově rozšířená bakterie Neisseria meningitidis, která je známá v minimálně 13 odlišných séroskupinách. Zodpovědných za nejvyšší výskyt ve světě je pět séroskupin: A, B, C, Y a W135 (v ČR se vyskytuje nejvíce meningokok skupiny B a v posledních letech i C).

Meningok se přenáší vzdušnou cestou, tj. kapénky. Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) jsou kosmopolitní nemocí, ale pravidelně se epidemicky vyskytují v Africe, méně pak v Asii a Jižní Americe. 

Meningokokovými nákazami bývají častěji postiženy děti mladší pěti let, dospívající a mladí dospělí ve věku 15-25 let. Jedním z rizikových předpokladů pro meningokokovou infekci je pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru, kde jsou příznivé podmínky pro její šíření od náhodného bacilonosiče. Také rodiče kuřáci zvyšují riziko meningokokové nákazy u svých dětí, protože meningokokové bakterie se lépe zachycují na dětské ústní a nosní sliznici poškozené kouřem z cigaret.

Pronikne-li meningokok do krevního oběhu, objeví se u nakaženého hořečnaté onemocnění, charakterizované těžkou schváleností, bolestmi svalů, kloubů, hlavy a spavostí. Vytváří se klinický obsah sepse. Někdy probíhá meningokoková infekce jako purulentní meningitida (zánět mozkových blan), kterou může doprovázet zvracení, případně poruchy vědomí nebo křeče. 

 

Očkovací schéma 

Bexsero se očkuje dvěma dávkami s minimálním intervalem jeden měsíc, posilující dávka nebyla stanovena.

Trumenba je podávána ve dvou dávkách s odstupem šesti měsíců. S imunitou lze počítat až po aplikaci druhé dávky.

 

Přeočkování 

Přeočkování se zvažuje jen u jedinců se sníženou imunitou.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování je vhodné pro děti, adolescenty a dospělé osoby, osoby s oslabenou imunitou, chronicky nemocné, kuřáky, cestovatele (riziko nákazy je někdy větší v dopravním prostředku např. na letišti a v letadle směrem do místa pobytu, než v samotné cílové destinaci, proto při dlouhodobých letech je očkování proti meningokoku významně doporučeno.).

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 2 000 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Meningokok B

Pneumokok

Prevenar 13 / Apexxnar

 

Pneumokokové nákazy způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae, která se vyskytuje ve více než 83 sérotypech. 

Onemocnění může probíhat od lehkého průběhu až po těžké pneumonie, to je právě způsobeno tím, že tato bakterie má tolik sérotypů. Nejrizikovější skupinou jsou malé děti, senioři, kuřáci a osoby s chronickým onemocněním.

Nemoc může probíhat v lehké formě, kdy připomíná chřipku nebo také až ve formě, kdy dochází 

k zápalu plic, zánětu mozkových blan nebo infekci horních cest dýchacích. Nemoc většinou začíná náhle s vysokou teplotou, zimnicí a vykašláváním malého množství hlenu narezlé barvy. Této infekci zpravidla předchází jiné infekce, které oslabují imunitní systém (virozy).

K přenosu dochází vzdušnou cestou kapénkami (tzn. kašláním, kýcháním apod) či slinami při přímém kontaktu (líbání). K nákaze může dojít také nepřímo, kontaktem s kontaminovanými předměty. Zdrojem této nákazy je infikovaný člověk. 

 

Vakcína Apexxnar obsahuje 20 sérotypů ale není hrazena pojišťovnou. 

Vakcína Prevenar 13 obsahuje 13 sérotypů, je hrazena z veřejného zdravotního pojištění u pojištěnců nad 65 let.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

 

Přeočkování 

U vakcíny Apexxnar nebylo přeočkování stanoveno. Po primovakcinaci vakcínou Prevenar se ještě doporučuje v průběhu roku doplnit aplikaci 23 složkové vakcíny Pneumovax (není bohužel hrazeno z veřejného zdravotního pojištění) pro získání účinnější ochrany.

Pro koho je očkování vhodné?

Osoby starší 65 let, osoby s chronickým onemocněním (chronické onemocnění ledvin nebo jater, onemocnění srdce, diabetes), osoby dlouhodobě pobývající ve zdravotnickém zařízení či domově pro seniory, dospělé po prodělaném invazivním pneumokokovém onemocnění. 

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 1 000 Kč pro pojištěnce ve věku od 50 do 65 let

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Jako nepovinné očkování hrazené ve specifikovaných případech z veřejného zdravotního pojištění mají očkování vakcínou Prevenar 13 hrazené všichni pojištěnci starší 65 let.

Pneumokok

Plané neštovice

Varilrix

 

Plané neštovice jsou virové hořečnaté onemocnění s kožními projevy ve formě puchýřů. Toto onemocnění je velmi nakažlivé a většina dětí tuto nemoc prodělá do 10 roku. Nejpostiženější skupinou jsou předškolní a mladší školní děti.

Nemoc se projevuje charakteristickou vyrážkou, která je doprovázena zvýšenou teplotou a únavou. Výsev první začíná v oblasti hrudi, na hlavě a ve vlasové části v hlavy a postupně se rozšiřuje po celém těle. Vyrážky se přeměňují v puchýřky a ty pak praskají a zasychají stroupkem. Onemocnění bývá většinou bez komplikací. Závažnější průběh může probíhat u dětí s poruchou imunity, kde se jako komplikace může objevit zápal plic nebo zánět mozkových blan.

Plané neštovice jsou velmi nebezpečným onemocněním pro těhotné ženy v prvních třech měsících těhotenství nebo před porodem. Vzniká zde vysoké riziko vážného onemocnění plodu nebo také riziko potratu.

Plané neštovice se přenáší kapénkami, tzv. kašláním, kýcháním či smrkáním. Často se nemoc šíří v kolektivech. Zdrojem nákazy je nemocný člověk.

 

Očkovací schéma 

Podávají se dvě dávky s odstupem minimálně šest týdnů.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Dospělé a děti starší než 9 měsíců, ošetřující personál. Dále osoby s vysokým rizikem těžkého průběhu infekce (lidé trpící leukémií, chronickým selháním ledvin, léčení imunosupresivy), lidé po orgánové transplantaci.

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 1 000 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Plané neštovice

Chřipka

Vaxigrip TETRA / Influvac / Efluelda

 

Chřipka je virové onemocnění, které je velmi nakažlivé a postihuje osoby všech věkových skupin. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, chronicky nemocní a senioři. Chřipka může mít lehký průběh, ale také velice vážný končící smrtí. Výskyt je celosvětový a každoročně postihne 10-15 % populace. Nejúčinnější prevencí je se nechat každoročně naočkovat proti chřipce.

Onemocnění přichází z plného zdraví. Projevuje se nejčastěji horečkou, bolestí hlavy, bolestí těla, únavou nebo také suchým kašlem. Průběh ale také může být těžší, v některých případech se chřipka projevuje také zánětem průdušek, plic, mozku a mozkových blan. Závažné průběhy jsou typické pro malé děti, chronicky nemocné a seniory.

Chřipka se přenáší kapénkovou cestou, tzv. kašláním, kýcháním nebo smrkáním. Také může dojít k nákaze nepřímo skrz kontaminované povrchy. Zdrojem nákazy je člověk. Očkování je vhodné, mimo výše uvedené rizikové skupiny, také pro zdravotníky, kteří se často stávají zdrojem nákazy pro své pacienty.

 

Typy kmenů chřipky se mohou každý rok měnit, proto se složení vakcíny každoročně aktualizuje. Vzhledem k této změně se doporučuje očkovat každý rok.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

 

Přeočkování 

Přeočkování probíhá každý rok.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování proti chřipce je určené široké skupině obyvatel. Především osoby, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Tedy senioři, chronicky nemocní a jejich rodinní příslušníci, zdravotnický personál v domovech pro seniory či léčebnách dlouhodobě nemocných a osoby, které pracují na místech vysoce exponovanými pro kontakt s lidmi. 

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 200 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 500 Kč

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Jako nepovinné očkování hrazené ve specifikovaných případech z veřejného zdravotního pojištění mají očkování vakcínou Vaxigrip TETRA / Influvac či Efluelda hrazené všichni pojištěnci starší 65 let a chronicky nemocní (u vybraných diagnóz). Nárok na vakcínu proti chřipce pak mají také zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví.

Chřipka
Papillomavirus

Papillomavirus 

Cervarix / Gardasil 9

 

HPV, jinak lidský papilomavirus, je celosvětově rozšířená nákaza, se kterou se v životě setká 80 % žen a 50 % mužů. Existuje přes 200 typů HPV, z toho 40 typů postihuje pohlavní orgány. HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku.

Může se projevovat bez příznaků (až u 80 % nakažené populace), ale také příznaky, jako jsou genitální bradavice, ale také bradavice na rukou či nohou. Některé typy také vedou ke vzniku rakoviny nejen děložního čípku, ale také anu, penisu, nebo hlavy a krku.

K přenosu dochází pohlavním stykem, ale také kontaktem rukou a úst s pohlavními orgány, např. dotykem či třením. Zdrojem je člověk.

Očkovací schéma 

Osoby od 15 let se očkují třemi dávkami. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka s měsíčním rozestupem po první dávce a třetí dávka se aplikuje 6 měsíců po druhé dávce.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování se doporučuje dívkám i chlapcům ještě před zahájením sexuálního života, tedy před možným prvním setkáním s virem (je ale možné nechat se očkovat i v pozdějším věku, výtěžnost očkování ale klesá). Dále je vhodné pro všechny muže – zabrání se tak nejen uvedeným onemocněním, ale i dalšímu šíření nákazy mezi lidmi. Dále je vhodné pro homosexuální muže a také pro pacienty s poruchou imunity (například nakažené HIV/AIDS).

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 1 500 Kč pro pojištěnce mladší 18 let

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 1 500 Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Haemofilus 

Hiberix / Abrysvo

 

Hemofilové infekce jsou bakteriální onemocnění postihující zejména malé děti (nejčastěji do věku pěti let).

Jejich původci je celá řada podtypů bakterie Haemophilus influenzae (z nichž nejvážnější je typ B). Výskyt bakterií je především v zimním a podzimním období a nebezpečí pro děti spočívá i ve faktu, že většina nakažených dospělých lidí jsou pouze bacilonosiči, tudíž nakažliví, aniž by u nich nemoc propukla a byla zjištěna. Tato nemoc se přenáší kapénkově.

Projevy hemofilové infekce jsou rozdílné, společné rysy bývají s respiračními onemocněními, jelikož se bakterie do těla dostávají přes nosohltan a poté se šíří do dalších orgánů. Tato onemocnění se projevují zejména dráždivým kašlem a horečkami, poměrně obvyklé jsou i záněty středního ucha nebo dutin (především obličejových). 

Vážnější komplikace nastávají u hemafilové meningitidy, kdy dochází k zánětu mozkových blan a vysokým horečkám, bolestem hlavy, poruchám vědomí a zvracení. Hemafilové meningitidy mohou zanechat trvalé následky.

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Nejvíce ohroženi jsou kojenci, batolata a děti předškolního věku, které nebyly očkovány. Infekce dále může ohrozit dospělé pacienty s poruchou imunity, s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny či po jejím odnětí.

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - není hrazena ze zdravotního pojištění

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Haemofilius

RSV

Arexvy

 

Lidský respirační syncitiální virus (RSV) způsobuje u člověka závažná respirační onemocnění. Patří do rodu Pneumovirus a do čeledi Paramyxoviridae. 

RSV se šíří při kašli nebo kýchání nemocné osoby, čímž se do vzduchu dostávají kapénky se sekrety dýchacích cest. Tyto kapénky obsahují RSV a mohou se dostat do úst nebo nosu jiné osoby a způsobit infekci. Kapénky se též mohou usazovat na předmětech, kterých se lidé dotýkají, například hračkách nebo klikách. Člověk se může nakazit dotykem těchto předmětů rukou s následným dotykem vlastních úst či nosu. Děti viry velmi často přenášejí ve školách a školkách. Doma pak na své mladší sourozence, prarodiče, případně na členy rodiny oslabené jinými nemocemi, neboť virus je z těla vylučován i několik týdnů po vyléčení.

Sliznice pak na virus reagují otoky, hypersekrecí a nekrózou výstelky, což může vést k obstrukci bronchů a až k atelektázi plic (nevzdušnost plicní tkáně, která může přivodit jak částečný, tak i úplný kolaps plíce).

Příznaky RSV infekce jsou podobné jako u řady dalších infekcí dýchacích cest. Kojenci a malé děti mohou mít horečku, sníženou chuť k jídlu, rýmu, kašel a "pískoty" na průduškách. Starší děti a dospělí mohou mít rýmu, kašel, bolest v krku, horečku a mohou se celkově špatně cítit. RSV mohou způsobit i vážnější infekce, jako jsou zápaly plic. 

 

Očkovací schéma 

Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

 

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování proti RSV je určené široké skupině obyvatel. Především osoby, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Senioři, chronicky nemocní a jejich rodinní příslušníci, zdravotnický personál v domovech pro seniory či léčebnách dlouhodobě nemocných a osoby, které pracují na místech vysoce exponovanými pro kontakt s lidmi.

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 2 000 Kč pro pojištěnce starší 60 let.

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

RSV

Pásový opar

Shingrix

 

Herpes zoster je kožní infekční onemocnění, které je způsobeno lidským herpetickým virem varicella-zoster, který v organismu přežívá po prodělání planých neštovic. 

U osob starších 50 let je více než 60% pravděpodobnost k propuknutí pásového oparu. 

Projevuje se bolestivou vyrážkou, ta se obvykle vyvíjí na jedné straně těla (často obličej, trup), dále se objevuje horečka, bolesti hlavy, zimnice či žaludeční nevolnost.  Puchýřky se objevují během 7 až 10 dnů a vymizí do 2 až 4 týdnů. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je infekční pro osoby, které ještě neprodělaly plané neštovice.

U některých osob může bolest pásového oparu přetrvávat i několik měsíců či roků, tuto dlouhotrvající bolest nazýváme postherpetickou neuralgií. Mezi další komplikace patří postižení sluchového nervu, postižení rohovky až slepota nebo také zánět mozečku, mozkových plen a mozku. Riziko onemocnění se zvyšuje věkem.

Očkovací schéma 

První dávka se aplikuje ve zvolený den a druhá dávka s odstupem 2 měsíců.

 

Přeočkování 

Přeočkování nebylo stanoveno.

Pro koho je očkování vhodné?

Vakcína je určena osobám starším 50 let, případně osobám starším 18 let s poruchou imunity. Vakcína chrání proti pásovému oparu, neslouží jako prevence před planými neštovicemi (primoinfekcí virem varicella zoster).

 

Příspěvek zdravotních pojišťoven

Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) - až 3 000 Kč

Vojenská zdravotní pojišťovna (201) - až 700 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Oborová Zdravotní pojišťovna (207) - až 1 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) - až 2 000 Kč (limit příspěvku, který lze vyčerpat za rok)

Pásový opar
bottom of page